top of page

Prečo like nezodpovedá počtu followers?

To, že “like” už nie je to čo bývalo, vie každý. No nie každý je schopný sa s tým dostatočne zmieriť. Like nie je ukazovateľom vašej úspešnosti. Čo to znamená? Prečo lipneme na tom, či nám dá alebo nedá niekto srdiečko?


Like nie je ukazovateľom úspešnosti:

Ako často dávate “lajky”? Ak ste si odpovedali, tak ste sa práve dozvedeli, že prečo už rozdávanie srdiečok nie je to čo bývalo. A pravdepodobne ani nikdy už nebude. Obsah na sociálnych sieťach je dynamický, rýchlý a ľudia nestíhajú reagovať na každý post. Potom na druhej strane nie každý post sa im musí páčiť a po ďalšie jednoducho nechcú dať like. Ani Beyoncé nemá “lajky” a to má až 167 miliónov followerov, ale počeť likov sa pohybuje okolo 3%-5%. To znamená, že zo 167 miliónov followerov jej dá srdiečko len okolo 4 miliónov followerov. A my sa už vôbec nemusíme trápiť ak máme napríklad 10k followers a len 300 likov. To sú algoritmy, ktoré “oklamete” len aktivitou a investovaním do reklamy. Takže ak to nie je pre Vás životne dôležité, venujte svoj čas a peniaze na efektívnejšie formy reklamy.
Čo je dôležitejšie ako LIKE?

Najdôležitejší je engagement. Miera interakcie publika s vašim obsahom. Nezáleží na tom, či máte 100 000 označení “páči sa mi to” alebo followerov, ak váš obsah v skutočnosti nečítajú, nezapájajú sa do nich a nepamätajú si ich. Miera zapojenia sa tzn. engagement rate = počet interkacii / dosah (alebo počet akcii vykonaných s vaším príspevkom vydelený počtom ľudí, ktorí ho videli). Aké je najdôležitejšie číslo, ktoré by ste mali vedieť, keď sa pozriete na svoje metriky na sociálnych sieťach?
Dôležitá informácia na záver:

V januári 2021 Facebook oznámil, že zruší tlačidlo “páči sa mi to” v prospech tlačidla “sledovať”. V budúcnosti budú mať ľudia možnosť vás iba sledovať alebo nie. Za nás je to veľmi dobrá a vítaná novinka.Comments


bottom of page